Site içi Arama

Ara

İsmail Sahillioğlu

E-posta: ismailsahillioglu@gmail.com

Endüstriyel Otomasyon - Elektronik Teknikerliği

Kısaca bilgilerim:
  • 1987 doğumluyum.
  • Mersinde yaşıyorum.
  • Mesleğim Endüstriyel Otomasyon - Elektronik Teknikerliği
Kısaca eğitim hayatım:
  • Endüstri meslek lisesi - Elektronik Bölümü (2004). (Liseden sonra eğitimime 2 yıl ara verdim.)
  • Mustafa Kemal Üniversitesi Hatay Dörtyol Meslek Yüksek Okulu - Endüstriyel Otomasyon Bölümü (2009)

Hakkımda:

Mezuniyetin ardından yaklaşık 5 yıllık bir çalışma hayatından ve Mesleğimin sektördeki yaygınlığını ve önemini iyice kavradıktan sonra; elektronik, programlama ve otomasyonda kendimi yeniden geliştirmeye başladım. Maalesef üniversitede aldığım eğitim ezbere dayalıydı, uygulamalı değildi ve imkanlar kısıtlıydı. Uygulama ve pratik eksikliğinden dolayı fazla bir şey öğrenemedim. Şimdi ise sahip olduğum bir takım imkanlardan yararlanarak ve eskiden kalan bilgileri pekiştirerek ve daha çok uygulama ve pratik yaparak kendimi geliştiriyorum.

Bu aşamada sahip olduğum İngilizce bilgisi sayesinde İngilizce kaynaklardan çok yararlanıyorum. Ama gördüğüm kadarıyla, çoğu öğrenci ya da meslektaşımız dil eksikliğinden dolayı bu bilgileri elde etmekte zorlanıyor. Ben de bu sorunu gidermeye yardımcı olmak için İngilizce kaynaklardan edindiğim bilgileri, bazı püf noktaları ve deneyimleri, burada bilgi arayan ve arayacak olan öğrenci ve meslektaşlarımıza yardımcı ya da ek kaynak olması açısından, internetin bilgi dağıtma gücünü kullanarak paylaşıyorum.

Özellikle Assembly ile PIC programlama, yazmaçları ve komutları etkin bir biçimde kullanma, PIC18 serisinin Assembly ile programlanması ve PIC12 ve PIC16 serisi ile PIC18 serisi arasındaki birçok mimari, yazılımsal ve donanımsal farklılıklar ve yeniliker konularında bilgiler paylaşacağım.

Burada paylaşacağım bilgi ve deneyimlerin, öğrencilerimize ve meslektaşlarımıza yararlı olacağını umut ediyorum. Herkese başarılı bir iş ve öğrenim hayatı dilerim.

Saygılarımla,
İsmail Sahillioğlu

PIC denetleyicilerde; her biri 8-bit genişliğinde olan, Special Function Registers/Özel İşlev Yazmaçları ve General Purpose Registers/Genel Amaçlı Yazmaçların bulunduğu veri bellekleri haritalandırılmış bir yapıya sahiptir.
Bu program başlangıç düzeyinde olanların Assembler'da tuşların nasıl taranıp, girilen değerin nasıl 7-Parçalı bir LED göstergede gösterilebileceğini kavrayabilmesi için yapılmştır.
Kontrol devresi bir sıfırlama(RESET) girişi, 2 motorun denetimini yapan 1-başlat, 1-durdur buton girişi, Aşırı Akım Rölesinden gelen 2 sinyal bilgisi girişi, 2 hata düzeltildi onay butonu girişi, 2 adet Motor1 ve Motor2 çıkışı, 2 hata göstergesi çıkışı ve sayaç devresini süren 3 uçtan oluşmaktadır. 6-harici giriş, 4-harici çıkış ve 3-dahili çıkış olmak üzere toplam 13 adet giriş-çıkış ucu kullanılmıştır.
PIC18 serisinde veri belleği bloklarının yönetimi yazılımsal ve donanımsal olarak klasik PIC16 serisinin bellek yapısından biraz farklıdır. PIC16 serisinde Assembly ile programlamayı bilenler, PIC18 serisinde Assembly ile programlama yaparken özellikle BANK blokları ve yazılımda nasıl yönetilmesi gerektiği konusunda afallayacaklardır. Ancak düşünülenin aksine PIC18 serisinde bank yönetimine gerek yoktur
İçerik Yan Blok
Konular
Tasarım: Teknimer Teknoloji
Yukarı