Site içi Arama

Ara

<>


Yazılar Listesi

Bir kondansatörün üzerinde bulunan yazılar o kondansatörle ilgili gerekli bütün bilgileri vermeyi amaçlar. Değerini, toleransını, çalışma voltajını, üreticisini ve benzeri detaylarını, bizler hep kondansatörün üzerindeki sembolik ifadelerden öğreniriz. İlk öğrenilmek istenen kondansatörün değeridir.
Son zamanlarda MSN Messenger yoluyla funny.exe isimli bir worm dosyası yaygın bir şekilde geziyor. Tanıdığınız bir adresten geliyor öncelikle bu worm. Tabii doğal olarak merak ediyorsunuz. Ve gelen dosyayı kabul edip açmaya çalışırsanız işte o an olan oluyor.
Günümüzde pek çok işyerinde ve atölyede duyduğumuz ifadeleri dikkate alırsak, kalite ve yetenek kavramlarının birbirine girdiğini görürüz. Yapılan işin sonucunda ortaya çıkan garanti olayı ise, ustalıktaki kendine güvenin tezahürü olarak, genellikle bir meydan okumayı hissettirmektedir. Ama her ne şekilde izah edilirse edilsin, günümüzde kalite kavramı bir reklam aracı olarak kullanılmaktadır
Bildiğiniz gibi metallerin atomlarındaki elektron sayıları metalin cinsine göre değişir. İletken maddelerin atomlarının son yörüngelerinde 4 'den az elektron bulunur. Atomlar bu elektronları 8 'e tamamlayamadıkları için serbest bırakırlar. Bu yüzden bir İletken maddede milyonlarca serbest elektron bulunur.
Windows Xp veya 2000 açılış şifresini unutursanız, ya harddiski açılış disketiyle formatlayıp, yeniden işletim sistemini kurmak, ya da harddiski başka bir bilgisayara ikinci harddisk olarak tanıtarak verilerinizi bu bilgisayara kopyalayarak kurtarabilirsiniz. Microsoft şifrenin unutulması halinde veri güvenliği nedeniyle haklı olarak bir çözüm sunmuyor.
Bu çalışmamızda, bir televizyon ekranındaki görüntülerin oluşturulmasını ele alacağız. Böylece basit devrelerle de, tv ekranlarında istediğimiz grafikleri üretebileceğiz. Mesela bir papatya görüntüsünü osilatörler, bölücüler ve lojik kapılarla gerçekleştirebileceğiz. Burada tasarlanarak denenen devreler, bu noktadaki başlangıç bilgilerini oluşturmaktadır.
Avometreler17.01.2005
Akım, voltaj ve direnç ölçen aletlerdir.Analog ve dijital olmak üzere iki çeşittir.
Bu bilgisyar programı Ohm kanununda bilinmeyen değerlerini buluyor ve ohm kanunun tanımını yapıyor. Bulmak istediğiniz değerin kutucuğunu boş bırakıp, diğer kutucukların değerlerini girerek Hasapla butonunu tıklamanız yeterli. Yeni bir hesaplama yapmak için kutucukları temizlemek amacıyla Yeni butonuna basınız.
Teknoloji çok hızlı ilerliyor, ama bazı şeyler kolay kolay değişmiyor. Örneğin, Hala vazgeçemediğimiz bilgi saklama ve iletim ortamı, kağıt....Yazılı bilgi, kağıt üzerine nakşedilmiş harfler ve resimler, insanlığın bilinene tarihi kadar eski. Şimdilik hiç bir ekran kağıdın yerini alacak gibi görünmüyor.
1- Mal ve hizmetlerde kalite aranır. Personelde verimlilik aranır.
2- Kalitenin artması için harcama artırımı gerekebilir. Verimliliğin artırımı için harcama kısıtlaması gerekebilir.
3- Kalitenin artması için bilimsel ve teknolojik bilgiye ihtiyaç vardır. Verimliliğin artması içinse, psikolojik ve sosyolojik bilgiye ihtiyaç vardır.
İlk tesbit: Osilaskopla bakıldığında, Q 603 transistörünün kollektöründe sinyal oluşmuyor. Transistör tamamen iletime geçiyor.
Arıza: D601 VE D602 Bozuk.
CMOS BCD to Seven-Segment
GİRİŞLER :
A-5, B-3, C-2, D-4.
ÇIKIŞLAR: a-9, b-10, c-11, d-12, e-13, f-15, g-14.
Vdd=16 (besleme voltajı +)
Vss=8 (besleme voltajı -)
Bu devreyi otomatik kademeli frekansmetre için tasarladım ve kullandım. Frekansmetrenin sayıcılarını CD4510 entegresi ile gerçekleştirdiğimden otomatik kademe olayını preamplifikatör için de uyguladım ve iyi çalıştığını gördüm.
Put ile tristör veya triac tetikleme devresi. Put ve transistor ile gerçekleştirilen tetikleme ve kontrol devresi. UJT kullanılarak gerçekleştirilen tetikleme devresi. UJT kullanılarak gerçekleştirilen kontrollü tetikleme devresi. Kontrol palsı ile denetlenebilen ve UJT tetiklenen SCR veya TRIAC tetikleme devresi. Silicon Bilateral swith (SBS). Lojik pals girişli Simplex tetikleme devresi.
Direnç renk kodlarının değerini tesbit eden bilgisayar programı.

Programı indirmek için DirençRenklerikur.zip linkini tıklayınız.
Bu yaz tatilinde de, önceki yıl olduğu gibi Adana'nın Yumurtalık İlçesine bağlı Zeytinbeli Beldesinin Belediye plajının yakınına çadır kurduk. Bu bölgede elektrik ve su gibi zaruri ihtiyaçlar yerleşimcilerin kendi çabalarıyla karşılanmaktadır. Çadırların Kurulmasının ardından elektrik ihtiyacı için harekete geçtik.
Şikayet:Alma Yok, Rx yok
İlk tesbit:Rx ledi yanmıyor, Almaya ait hiçbir belirti yok.
Tamirat:Y52 44.645 Mhz kristal bozuk.
Günümüzdeki bilgisayar teknolojisi günden güne gelişmektedir. Tabii bu da kullanıcıları program seçebilme rahatlığına kavuşturmaktadır. Bu bilgisayar işletim sistemlerinde de kendini belli etmektedir. Bu yüzden ben de geçen gün internetten Linux işletim sistemini indirdim. Amacım kişisel bilgisayarıma Linux işletim sistemine kurmak ve incelemekti.
Küçük güçteki elektromanyetik anahtarlara röle adı verilir. Röleler, elektromıknatıs, palet ve kontaklar olmak üzere üç kısımdan oluşur. Elektromıknatıs,demir nüve, ve üzerine sarılmış bobinden meydana gelir. Bobini, doğru akıma bağlanan rölelerde, demir nüve yumuşak demirden ve bir parça olarak yapılır.
Arıza: Genellikle gönderme yapmıyor, arada bir gönderme yapıyor.
Sayfalar:<1 .. 21222324 .. >
İçerik Yan Blok
Konular
Tasarım: Teknimer Teknoloji
Yukarı