Site içi Arama

Ara

CD 4066 ile Dokunmatik Anahtar Devresi

Mehmet Yılmaz - 21.08.2005

Pek çok devre şeması kaynaklarında karşılaşılan dokunmatik anahtar devreleri üzerinde durmak aslında, bana herzaman gereksiz bir uğraş gibi gelmiştir. Fakat, bu tür devrelere çoğunlukla ihtiyaç duymuşumdur. Ben bu yazıda, kondansatörün şarj ve deşarj olayından yararlanılarak CD 4066 entegresi ile yapılabilecekleri anlatmak istedim.

Öncelikle, bir CMOS entegre olan CD 4066 entegresini kullanarak devreyi gerçekleştireceğiz.

Bu devrede, A ile B arasına parmağımız ile dokunursak 100 nF kondansatör dolarak ve high seviyesine yükselerek U1A anahtarını geçirgen hale getirir. Bu durumda led yanar. B ile C arasına parmağımız ile dokunursak 100 nF kondansatör boşalarak low seviyesine inerek U1A anahtarını yalıtkan hale getirir. Bu durumda led söner. U1A'nın 1 ve 2 nolu uçlarını giriş ve çıkış olarak kullanabilirsiniz. Biz sadece 13 nolu kontrol ucu ile devreyi kontrol ediyoruz. Bu devrede CD 4016 entegresini de kullanabilirsiniz.

Bu devre hassas ihtiyaçlarınız için çok kararlı çalışmayabilir, ama hassas olmayan işlerde ortalama ihtiyacı karşılayabilir. Ben yaptığım devrelerde istemediğim durumlarla karşılaşmadım. Devrede sonucun gösterilmesi için led kullanılmıştır. Led yerine çıkış ucuna röle sürebilirsiniz veya ihtiyaçlarınıza göre daha değişik devre dizaynı yapabilirsiniz. Mute gibi ses susturma devresi olarak veya diğer sinyalleri kontrol amaçlı devrelerde işe yarayabilir. Ayrıca, parmağınızın sahip olduğu rutubet miktarı kondansatörün dolma ve boşalma süresini etkiler. Kuru bir parmakla dokunduğunuzda hiç bir değişiklik olmayabilir. Bu aralıklara buton da bağlayabilirsiniz.

Malzeme Listesi:
U1: CD 4066
C1: 100nF
A, B, C: Dolunmatik Uçları

Adana'da dünyaya geldi. Televizyon tamirciliğınde çırak olarak erken dönemde iş hayatına başladı. Daha sonraları Adana ve Ankara'da imalat, bilgisayar ve danışmanlık sektöründe iş hayatına devam etti. Şu anda kendisine ait işyerinde çalışmalarına devam etmektedir.
Web adresi: www.teknimer.com
E-posta: mehmet@teknimer.com
İçerik Yan Blok
Konular
Tasarım: Teknimer Teknoloji
Yukarı