Site içi Arama

Ara

Orta Dalga (MW) Verici

Mehmet Yılmaz - 28.12.2005

Orta dalga (MW) alıcılar genlik (amplitude) modülasyonda çalışırlar. Bir orta dalga verici yaparken bu durum dikkate alınarak sesin genlik modülasyon yöntemi ile taşıyıcı frekansa yüklenmesi gerekir. Bu devre çok basit olarak genlik modülasyonunu (AM) anlatmaktadır.

Devre tek transistörle yapılmış bir osilatörden ibarettir. Bu osilatör orta dalga bandında frekans üretmektedir. L1 ve L2 bobinlerinin yapımı için orta dalga alıcı radyoların anten bobinini söküp bu devredeki değere göre sarmak yeterlidir. Bu bobinin ortasındaki kömür çubuğu da aynen kullanmak gerekmektedir. Anten için ise, bir çubuk anten kullanmak yeterli olmaktadır.

Bu osilatörün genlik modülasyonu ile modüle edilmesi için bir adet TR1 trafosu kullanılmıştır. Bu trafo ses çıkış anplifikatörlerinde kullanılan çıkış trafosudur. Bu trafoyu bir trafolu ses amplifikatöründen sökerek kullanabilirsiniz. Trafonun hoparlöre giden uçları bu devrede ses girişi olarak kullanılmaktadır. Diğer uçlar ise modülasyonu sağlamak için kullanılmıştır. Modülasyon T1 transistörünün emiter ucunun ses ile etkilenmesi ile elde edilmektedir.

Şema 1: Orta Dalga verici şeması

Devrede kullanılan malzemeler:

L1: 0.25 mm telden (Orta dalga alıcı anten bobininden sökerekelde edilen tel olabilir) 10mm çapında 7 tur olarak sarılacaltır.
L2: 0.25 mm telden (Orta dalga alıcı anten bobininden sökerekelde edilen tel olabilir) 10mm çapında 70 tur olarak L1 bobinin devamı olarak sarılacaltır.
TR1: Trafolu ses çıkış amplifikatörlerinde kullanılan çıkış trafosu.
T1: BF199
C1: 1µ
C2: 220nF
C3: 1nF
C4: 10-350 pF Varyabıl Kondansatör (yapraklı tipte olursa daha vermli)
C5: 200pF
C6: 100nF
C7: 10µ
R1: 33K
R2: 2K7
R3: 220K

Adana'da dünyaya geldi. Televizyon tamirciliğınde çırak olarak erken dönemde iş hayatına başladı. Daha sonraları Adana ve Ankara'da imalat, bilgisayar ve danışmanlık sektöründe iş hayatına devam etti. Şu anda kendisine ait işyerinde çalışmalarına devam etmektedir.
Web adresi: www.teknimer.com
E-posta: mehmet@teknimer.com
Sayfa Etiketleri:Verici (1)
İçerik Yan Blok
Konular
Tasarım: Teknimer Teknoloji
Yukarı