Site içi Arama

Ara

Butona Basmada ve Bırakmada Darbe (Pulse) Üreten Devre

Mehmet Yılmaz - 12.01.2006

Aşağıdaki devre butona basıldığında ve buton bırakıldığında darbe (pals) üretmektedir. Böylece Butonla yapılan tek işlemden iki darbe üretilmiş olur.

Devrede kullanılan C1, R2 ve C2, R3 dirençleri ile gerekli darbeyi elde üretiyoruz. U2:B CD 4071 entegresinin OR (VEYA) kapısı ile iki ayrı darbeyi birleştirip çıkışa veriyoruz. Diğer kapılar ise üretilen sinyalleri devrede kullanıma uygun hale getiriyor, yani keskinleştiriryor. R8 ve D1'den oluşan parçalar görünüm içindir, kullanılması istege bağlıdır. R2 ve R3 dirençlerinin değerleri değiştirilerek darbe süreleri istenilen uzunluğa ayarlanabilir.

Şekil 1: Butona basıldığında ve buton bırakıldığında darbe (pals) üreten devre şeması.

Kullanılan Parçalar:
U1: CD 4011 (1 adet)
U2: CD 4071 (1 adet)
R1: 1K (1 adet)
R2, R3: 470K (2 adet)
R8: 470 ohm (1 adet)
C1, C2: 100nF (2 adet)
D1: Kırmızı LED (1 adet)

Ekler:
Windows kullanıcıları için devrenin Proteus ISIS ile hazırlanmış simülasyonu çalışan şemasını (zip dosya) indirmek için tıklayınız.

Linux kullanıcıları için devrenin KTechlab programı ile hazırlanmış simülasyonu çalışan şemasını (tar.gz dosya) indirmek için tıklayınız. (23.05.2006 tarihinde eklendi)

Notlar:
- Bu devre, "0-999 Programlanabilir İleri Geri Sayıcı" devresinin sayıcı girişine uygulanarak çalıştırılabilir. İleri/Geri sayım için SW1 anahtarı kullanılabilir.

- Ek olarak verilen simülasyon dosyaları anlatımı kolaylaştırmak için hazırlanmıştır. Devre Şekil 1'deki haliyle çalışıyor.

Adana'da dünyaya geldi. Televizyon tamirciliğınde çırak olarak erken dönemde iş hayatına başladı. Daha sonraları Adana ve Ankara'da imalat, bilgisayar ve danışmanlık sektöründe iş hayatına devam etti. Şu anda kendisine ait işyerinde çalışmalarına devam etmektedir.
Web adresi: www.teknimer.com
E-posta: mehmet@teknimer.com
Sayfa Etiketleri:Darbe (1) Devre (4) Pulse (1)
İçerik Yan Blok
Konular
Tasarım: Teknimer Teknoloji
Yukarı