Site içi Arama

Ara

0-99 İleri Geri Buton Kontrollu Sayıcı

Mehmet Yılmaz - 18.04.2006

Önemli: Devre ile ilgili şikayetler olduğundan dolayı yapmamanızı öneririm. Hatayı düzeltince bu yazı güncellenecektir.

Devre CMOS 4000 serisi entegrelerle gerçeklerştirilmiş basit bir sayıcı devresidir. Devrenin kalbi, CD4510 ileri geri sayıcı entegresi ve CD4543 BCD'den led displey sürücü entegresinden oluşmaktadır. CD4093 entegresi ise İLERİ-GERİ seçici ve Buton gecikme sağlayıcı olarak kullanılmıştır. Gösterge olarak Katod 7 Segment LED displayler kullanılmıştır.

Devrenin Çalışma Özellikleri:

Devrede üç tane buton bulunmaktadır. İleri sayma butonu, geri sayma butonu ve reset (sıfırlama) butonu. İleri sayma butonuna basıldığında sayıcılar bir ileri sayıyıor. Geri sayma butonuna basınca sayıcılar bir geri sayıyor. Resetleme butonu ile sayıcılar sıfırlanıyor ve başlangıç değerine dönüyor. Bütün sayıcılarda oluşan değerler anında 7 segment LED displeylerde anlık olarak gösterilmektedir.

Devrede kullanılan U1:A ve U1:B 4093 kapıları RS Flip-Flop devresidir. Basılan butona göre ileri ve geri seçici anahtar olarak görev yapmaktadır. B1 Butonu ileri saymayı, B2 butonu geri saymayı sağlamaktadır. U1:C kapısı, R1 direnci ve C1 kondansatörü düzeneği ile B1 ve B2 butonuna basıldığında oluşan palsta gecikme sağlamaktadır. Bu gecikme ile butonların arklarından kaynaklanan atlamalar önlenmekte ve geri saymaya fırsat verilmektedir. D1 ve D2 diyotları ile R2 direncinden oluşan bölüm, bir VEYA (NOR) kapısı görevi görmektedir.

Devrenin Besleme voltajı +5Volt olarak denenmiştir. +5 Volt şemada VDD uçlarına bağlanacak. Ayrıca entegrelerin VDD uçları da +5 Volt besleme ucuna bağlanacak. Entegrelerdeki besleme uçları şemada gösterilmemiştir. İstenirse 4000 serisi entegrelerin müsade ettiği sınırlarda besleme değeri kullanılabir. Besleme voltajı değişikliğinde displeylerin uçlarına bağlanan 470 ohmluk dirençlerin değeri besleme değerine göre seçilmelidir. Besleme voltajı değiştirildikten sonra Geri butonuna basıldığında ileri sayma gibi bir durumla karşılaşılırsa, C1'in 100nF olan değeri değiştirilmelidir. Devrede ayrıca, entegrelerin VDD ve Şase uçları arasına filtre amaçlı olarak 100nF kondansatör kullanılmalıdır.

Devre 0-99 sayıcı olarak yapıldıysa da, sayıcılar ve göstergler arttırılarak sayma hanesi çoğaltılabilir.

Malzeme Listesi:
U1: CD 4093
U2, U4: CD 4510
U3, U5: CD 4543
D1, D2: 1N4148
R1-R5: 10K
R6-R19: 470ohm
C1, C2: 100nF
B1, B2, B3: Buton

Ekler:
Devre şemasını büyük görmek için tıklayınız.
Devrenin Proteus ISIS dosyasını (Winzip dosyası) indirmek için tıklayınız.

Notlar:
1.
Devre deninmiştir. Proteus ISIS programında simülasyonda görülebilecek düzensizlikler devre malzemelerle yapıldığında olmamaktadır.
2. Devrenin baskıdevresi bulunmamaktadır.

Önemli: Devre ile ilgili şikayetler olduğundan dolayı yapmamanızı öneririm. Hatayı düzeltince bu yazı güncellenecektir.

Adana'da dünyaya geldi. Televizyon tamirciliğınde çırak olarak erken dönemde iş hayatına başladı. Daha sonraları Adana ve Ankara'da imalat, bilgisayar ve danışmanlık sektöründe iş hayatına devam etti. Şu anda kendisine ait işyerinde çalışmalarına devam etmektedir.
Web adresi: www.teknimer.com
E-posta: mehmet@teknimer.com
Sayfa Etiketleri:Devre (4) Sayıcı (10)
İçerik Yan Blok
Konular
Tasarım: Teknimer Teknoloji
Yukarı