Site içi Arama

Ara

Ana Sayfa > Uygulamalar

Dijital Saat

Gökhan Turan - 04.09.2006

“Kendinize Ait Dijital Saat Yapmaya Ne Dersiniz”

Dijital Saat devresi 74192 entegresi kullanılarak tasarlanmıştır. 74192 entegresi ileri-geri sayan bir entegredir. UP girişine sinyal verilirse ileri sayar. Sayma aralığı sinyal(clock) ile ayarlanır. Bu devrede ise 74192 entegresinin UP girişine 1Hz’lik sinyal uygulanmıştır.(Bu sinyalin her değişim aralığı 1 saniyeyi verir) Her sinyalde 74192 entegresi yukarı sayar. Saniye 9 olduğunda ilk entegrenin TCU çıkışı aktif olur.(0-1 sinyal üretir ve diğer entegre için de bu sinyal(clock) olur) Saniye 10 olur ve yukarıya doğru saymaya başlar taki 59 olana kadar. Tam 59 olduğunda ise çarpma kapısı sayesinde (7408) başa döner(reset).Tam bu anda da dakika kısmı için (0-1) sinyal üretir ve dakikanın 1 olmasını sağlar.

Bu periyodik olay döngüsü dakikadan saate geçiş içinde geçerlidir. Burada saniye ve dakika 59 sayarken saat 23 saymaktadır.

Devre şemasını büyük görmek için tıklayınız.

Kullanılan Malzemeler:

Malzeme Adı

Adet

Teknik Özelliği

74192

6

0-9 ileri geri sayar. Paralel girişlere uygulanan değeri sinyal geldiği sürece çıkışa aktarır.

7408

1

Girişler 1 olduğunda çıkışa da 1 değerini aktarır.

Osilatör (Clock)

1

Sinyal üretir.(sürekli olarak 0-1 üretir. )

Display

6

Binary değerleri onluk olarak göstermeye yarar.

Not: 06.09.2006 tarihinde güncellendi.

Sayfa Etiketleri:Saat (3)
İçerik Yan Blok
Başta elektronik, bilgisayar ve elektrik olmak üzere tüm teknik konuları kapsayan sitemiz, özgün içerikli yazılarınızı yayınlamayı hedeflemektedir. Yazılarınızı info@teknomerkez.com adresine gönderebilirsiniz
UYARI! Sitemiz bilgilendirme amaçlı olup yazı gönderen kişilerin görüşlerini yansıtır. Sitemizde bulunan bilgiler, dökümanlar eğitim amaçlıdır. Bilgilerin uygulanması ne emir ne de tavsiye edilmiş değildir. Uygulamalardan oluşabilecek zarar ve hasarlar tamamen uygulayıcıya aittir, sitemiz ve yazarlar sorumlu değildir.
Kaynak ve yazar belirtilmek şartıyla alıntı yapılabilir. İçeriği forumlarda ya da kendi sitenizde kullanırken, alıntının en altında konunun orijinaline link vermeyi unutmayınız.

©2014 TEKNOMERKEZ - Her Hakkı Saklıdır
Tasarım: Teknimer Teknoloji
Yukarı