Site içi Arama

Ara

Jal İle 15 Ledli Karaşimşek Devresi

Mehmet Yılmaz - 25.11.2007

Bu devre, PIC16F628 mikrokontrolör entegresi ve çok az sayıda eleman kullanılarak gerçekleştirilmiştir. 1 adet PIC16F628, 1 adet 470 ohm, 1 adet 1K direnç ve 15 adet led kullanılmıştır. C1, 100nF kondansatörü ise beslemede filtre olarak kullanılmıştır.

PIC 16F628 entegresinin dahili osilatör özelliğini kullanarak bütün uçları giriş ve çıkış olarak kullanılabilmektedir. Bu devrede de bütün uçları çıkış olarak kullanılmıştır. 4 nolu, RA5/MCLR ucu sadece giriş ucu olarak kullanılabildiğinden bu uca çıkış yetkisi verilememektedir. Devre, bu uç göz ardı edilerek 15 adet led ile gerçekleştirilmiştir. Devrede PIC 16F628'in çıkışlarının her bir seferinde sadece 1 tane ledi yakacağı düşünülerek, bütün çıkış uçlarına direnç bağlamak gereksiz görülmüş ve bütün ledlere ortak olarak 470 ohm direnç bağlanmıştır. Ayrıca R2, 1K direnci 2 nolu RA3 çıkış ucunun yapısal durumu gereği konulmuştur. Bu uç açık kollektör özelliğine sahip bulunmakatadır ve çıkış alabilmek için direnç bağlanılması gerekmektedir.

Programlama için JAL kullanılmıştır. 16F628 entgresinin dahili osilatörü ve dahili reset özelliği kullanılarak programı yapılmıştır. Bunun için 16f628_4i.jal kütüphane dosyası kullanılmıştır. Ayrıca 16F628 entegresinin Analog giriş uçları kullanılmayacağı için comp.jal kütüphane dosyası kullanılmıştır. JAL için http://www.voti.nl/jal/ ve http://jal.sourceforge.net adreslerinden faydalanılabilir. Türkçe bilgiler için ise http://www.projearsivim.com sitesinden faydalanılabilir.

Devrenin Şeması

Devrenin çalışmasının görüntüsü:

Malzeme Listesi:
U1: PIC 16F628
R1: 1K
R2: 470 ohm
D1-D15: Kırmızı 3mm Led
C1: 100nF

Ek Dosyalar:

Linux kullanıcıları için, devrenin JAL için hazırlanan dosyasını, sıkıştırılmış tar.gz uzantılı dosya olarak indirmek için tıklayınız.

Linux kullanıcıları için, devrenin HEX uzantılı program dosyasını, sıkıştırılmış tar.gz uzantılı dosya olarak indirmek için tıklayınız.

Linux kullanıcıları için, devrenin JAL ile programında kullanılan kütüphane dosyalarını, sıkıştırılmış tar.gz uzantılı dosya olarak indirmek için tıklayınız.

Windows kullanıcıları için, devrenin JAL için hazırlanan dosyasını, sıkıştırılmış zip uzantılı dosya olarak indirmek için tıklayınız.

Windows kullanıcıları için, devrenin HEX uzantılı program dosyasını, sıkıştırılmış zip uzantılı dosya olarak indirmek için tıklayınız.

Windows kullanıcıları için, devrenin JAL ile programında kullanılan kütüphane dosyalarını, sıkıştırılmış zip uzantılı dosya olarak indirmek için tıklayınız.

Notlar:

  • JAL ile çalışma yaparken, aks01p02.jal dosyası derlenirken hata bildirmemesi için eklerde verilen kütüphane dosyalarının JAL programının kütüphane (Lib) klasöründe bulunması gerekmektedir.
  • Pardus Linux'ta JAL kütüphane dosyaları /usr/share/jal/lib/ klasöründe bulunmaktadır.
  • Windows'ta JAL programının bulunduğu klasörde lib isimli kütüphane klasörü bulunmaktadır.
  • Diğer gelişmiş küütüphane dosyaları için http://www.projearsivim.com adresinden faydalanabilirsiniz.
  • Devrenin baskıdevresi hazırlanmamıştır.
Adana'da dünyaya geldi. Televizyon tamirciliğınde çırak olarak erken dönemde iş hayatına başladı. Daha sonraları Adana ve Ankara'da imalat, bilgisayar ve danışmanlık sektöründe iş hayatına devam etti. Şu anda kendisine ait işyerinde çalışmalarına devam etmektedir.
Web adresi: www.teknimer.com
E-posta: mehmet@teknimer.com
İçerik Yan Blok
Konular
Tasarım: Teknimer Teknoloji
Yukarı