Site içi Arama

Ara

Aktif Anten Active Antenna

Hüsnü Köktürk - 29.06.2009

Aşağıdaki devre 1-30MHz arasını alabilen aktif bir anten. Geniş bandlı. Çünki baş tarafta yani girişte akortlu bir bobin yok. Girişe bir fet konulmuş. Diğer üç transistor direkt kuplajlı. Çıkış son transistorun emiterinden alınarak nisbpeten düşük omajlı çıkış sağlanmış. İkinci şemada ise MA3005 entegresine bir adet HF loop bağlandığını görüyoruz.

http://www.krysatec.benghi.org/schemata/antena.php link'e tıkla iki şema göreceksin

İkinci devremiz yine Krysatec'den Devre iki parça halinde biri hiç anlaşılmıyor. İngilizce yazmış olsaydı birşeyler söylemek mümkün olurdu. İkinci parça ilginç, gerçi günümüzde hiç kullanılmayan bir FM anten ve amplifikatörü. Neden kullanılmıyor dersek zamanımız alıcıları zaten duyarlı harici bir anten ve toprak hattına ihtiyaç duymuyorlar. Kullanıcıların hemen tamamı halk olduklarından, daima pratik ve kolay olanı tercih ettiklerinden dolayı hemen tamamı teleskopik antenli alıcıları tercih eder. Bu tür usul dışı antenleri kullansa kullansa amatörler kullanır. Çapı 15cm ve tel çapı 1.5mm olan telden bir yuvarlak loop yapılmış. Loop'un tepe noktası kesilip oraya sabit 8p2 lik kondansatör konulmuş. Aynı şekilde tabana'da 50pF lık varyabl kondansatörü takiben bir transistörlü amplifikatör konmuş. Fm bug dedektör yapımında da faydalı olabilir. Devreyi yapmak isterseniz 9018, 2N918, BF254 gibi bir yüksek frekans transistoru kullanmalısınız.

Üçüncü devremiz Bir Türk radyo amatörü TA2AX Ali Akyol'a ait
http:www.antrak.org.tr/gazete/042000/ali.htm

Yazar bu devreyle 220MHz ye kadar çalışabilen anten kuvvetlendiricisi yapmış. Direk kuplajlı hf amplifikatörleriyle uğraştığım için dikkatimi çekti. Tabii bu devre çatıdaki antenin hemen yanına konmak için düşünülmüş. Biz ise alıcımıza bitişik bir anten preamplifikator olarak düşünüyoruz.

http://www.df9cy.de/tech-mat/activemagneticant/amant-scm.pdf

DF9CY amatör BF981 fet transistörü ile orta dalga anten preamplifikatörü yapmış açıklama ilave etmemiş. 6cm çaplı boru üzerine 1.5mm telden 45 tur sararak uç noktaya 75cm anten bağlamış. C7 kondansatörü ile çıkış almış. Manyetik anten demiş ama neresi manyetik doğrusu anlayamadım.

http://www.johncath.force9.co.uk

http://www.qsl.net/dl4yhf/dcf77_osc/index.html

Ferit rod üzerine yayılmış olarak 250 tur sarmış. Demekki VLF very low frequency. Almanyada test sinyali gönderen 77.5kHz gibi düşük frekansları alması için. Siz uzun ve orta dalga.. dinleyekseniz, bobin turlarını azaltmalısınız. Pozitif voltajı coax iç teli üzerinden preamplifikatöre göndermiş. RF enerjinin kısa devre olmaması için de coax telin iki ucuna 20mH lik birer şok bobini koymuş. Aşağıdaki devre de http://www.next.gr ilginç bir transistor kuplajı. 10-30MHz arası anten preamplifikatörü olarak tasarlanmış. Esasen denemekte fayda var. Nadir kuplajlardan birisi.

http://www.freeinfosociety.com/electronics/schemview.php?id=1719

active antenna with gain


Derleyen Hüsnü Köktürk - TA6CAA
husnu66tr@yahoo.com
Copyright © Hüsnü Köktürk TA6CAA |Türkiye/Yozgat

TA6CAA
E-posta: husnu66tr@yahoo.com
İçerik Yan Blok
Konular
Tasarım: Teknimer Teknoloji
Yukarı