Site içi Arama

Ara

Ana Sayfa > Uygulamalar

LM317 ile Ayarlı Adaptör

Mehmet Yılmaz - 24.07.2013

LM317 1.2V~37V arası ayarlanabilen voltaj regülatörü olarak çalışan 1.5A çıkış akımı verebilen bir devre elemanıdır. Biz de bu özelliğinden yararlanarak ayarlı adaptör yapacağız. Bu devreyi hazırlarken STMicroelektronics verilerinden yararlandık. Devrenin AC girişine besleme için trafo bağlamalısınız. Bu trafo en fazla 25 volt az AC olmalıdır.  Devrede bulunanC3 ve C5 elektrolitik kondansatörleri 35 voltluk olduğundan devrede çıkış voltajında bu konuya dikkat edilmelidir. Bunların yerine 50V kondansatör kullanılırsa girişe Max 40 Volt AC trafo kullanılabilir.

Devre Şeması:

Baskı Devre Çizimi:

Malzeme Yerleşimi:

Hazır Baskı Devre:

Montaj Yapılmış Devre:

Çalışan Devre:

Ekler:

1- Devreye ait KiCad ile hazırlanmış devreye ait çizim dosyaları indirmek için tıklayınız.

2- LM317 için STMicroelektronics firmasına ait datasheet indirmek için tıklayınız. İlgili üretici sayfasına gitmek için tıklayınız.

Adana'da dünyaya geldi. Televizyon tamirciliğınde çırak olarak erken dönemde iş hayatına başladı. Daha sonraları Adana ve Ankara'da imalat, bilgisayar ve danışmanlık sektöründe iş hayatına devam etti. Şu anda kendisine ait işyerinde çalışmalarına devam etmektedir.
Web adresi: www.teknimer.com
E-posta: mehmet@teknimer.com
Sayfa Etiketleri:Adaptör (1) LM317 (1)
İçerik Yan Blok
Başta elektronik, bilgisayar ve elektrik olmak üzere tüm teknik konuları kapsayan sitemiz, özgün içerikli yazılarınızı yayınlamayı hedeflemektedir. Yazılarınızı info@teknomerkez.com adresine gönderebilirsiniz
UYARI! Sitemiz bilgilendirme amaçlı olup yazı gönderen kişilerin görüşlerini yansıtır. Sitemizde bulunan bilgiler, dökümanlar eğitim amaçlıdır. Bilgilerin uygulanması ne emir ne de tavsiye edilmiş değildir. Uygulamalardan oluşabilecek zarar ve hasarlar tamamen uygulayıcıya aittir, sitemiz ve yazarlar sorumlu değildir.
Kaynak ve yazar belirtilmek şartıyla alıntı yapılabilir. İçeriği forumlarda ya da kendi sitenizde kullanırken, alıntının en altında konunun orijinaline link vermeyi unutmayınız.

©2014 TEKNOMERKEZ - Her Hakkı Saklıdır
Tasarım: Teknimer Teknoloji
Yukarı