Site içi Arama

Ara

Uygulamalar


Yazılar Listesi

Besleme gerilimi buton ile kontrol edilerek, butona basıldığında flaşörün çalıştığı ve ledlerin yanıp söndüğü 555 entegresi ile yapılan flaşör devresidir.
Pil durum göstergesinin baskı devresidir. Kendim hazırladım, başkaları da kullansın.
Bildiğimiz gibi bilgisayarı açtığımızda yada kapattığımızda ekran, monitör, hoparlör gibi bilgisayara bağımlı çalışan elektronik eşyalar biz kapatmadığımız sürece çalışır. Bizlere her zaman kapatması zor gelir. Fakat şu da bir gerçektir ki elektronik eşyalar bekleme durumunda çalıştığında harcadığı enerjiden daha fazla harcar.
Bu devre için pıcup veya ıcprog kullanınız. Devreye bu uyarlamayı yaparak 8 , 18 , 28 , 40 pinli PIC leri programlayabilirsiniz. Bunun için PIC pinlerini aşağıdaki tabloya göre bağlayınız.
Devredeki rölelerin voltajı besleme gerilimine eşit olacak. Devreyi sadece 12 voltta değil başka gerilimlerdede kullanabilirsiniz. 100uf kondansatörleri mutlaka kullanınız. Bunların voltajı kullandığınız besleme gerilimine uygun olmalı.
Devre hem dokunmatik hem de sesli çalışıyor. Mikrofunu cama yada kapıya bağlarsan darbeyle röle çalışır. RL direnci yerine röle sürebilirsin. Entegreyi devreden kaldırabilirsin. 4013 entegresi açılıp kapanma özelliğini ekliyor.
Devre opamp ile yapılmış pwm osilatörüdür. Bu devre pwm darbesi üreterek güç kontrolü olarak kullanılıyor. Potansyometreler frenkans ve pwm ayarı yapıyor. PWM ayarı yapılırken frenkans sabit tutuluyor.
Devre 2 transistörlü preamfi devresidir. LA 4440 ile yapılan amplifikatörü gayet rahat ve distorsiyon oranı oldukça düşük olarak sürebilmektedir. Devrede mikrofon GIRIS'e bağlanmalıdır. Mikrofon olarak, dinamik mikrofon kullanılmalıdır.
Bu devre kondansatörün şarj ve deşarj olmasından yararlanarak yapılmıştır. Kondansatör pot üzerinden şarj olur. Pot min. da iken lamba en parlak pot max. da lambanın parlaklığı en azdır. Kondansatöre paralel olarak LDR koyduğumuzda lambanın parlaklığını ışığın şiddetine göre ayarlarız.
Bu devreyi kendim yaptım ama ne işe yarar bilemem. Ona da siz karar verin. Belki işnize yarar.
Ben bu devreyi netten indirdim fakat çalışmadı. Üzerinde birkaç değişiklik yaparak çalışır hale soktum ve çok güzel oldu, denemelisiniz.
PTC oda sıcaklığında düşük direnç gösterir. Bundan hareketle oda sıcaklığında PTC üzerinden akım geçişi olur. PTC ısıtıldığında direnci yükselerek A noktası üzerinden transistör tetiklenir. Tetiklenen transistörden collector ve emiter arası akım geçi olur. Fan çalışmaya başlar.
Çok basit bir osilatör devresi. Dirençlerin ve kondansatörlerin değerini değiştirdiğinizde istediğiz herztdeki sinyalleri üretebiliyorsunuz.
LA 4440 entegresi aslında ses amplifikatörleri için stereo üretilmiş bir entegredir. Bu devrede entegre köprü bağlantı yapılarak 12 Voltta çıkış gücünün 25 Watt'a çıkması sağlanmıştır.
Programlanabilir 0-9999 İleri LCD Göstergeli Alarmlı Sayıcı başlıklı çalışmayı görünce kendi ihtiyaçlarıma göre devresini düzenleyip baskı devresini hazırladım. Devre üzerindeki çalışmalarımı paylaşmak istedim.
Bu devreyi bir arkadaşın talebi üzerine hazırladım. Devre esas olarak OPAMP kataloglarında verilmektedir. Ben ise uygulanabilir değerleri üzerinde çalıştım.
Sayfalar:< .. 1234 .. 5>
İçerik Yan Blok
Konular
Tasarım: Teknimer Teknoloji
Yukarı