Site içi Arama

Ara

Uygulamalar


Yazılar Listesi

Yükün mosfet ile sürüldüğü aç kapa devresinde 4093 NAND kapıları kullanılmıştır. 4093 entegresinin çıkışı IRFZ44 Mosfetini sürmektedir. Bu devre ile yaptığınız devreleri tek butonla açıp kapatabilirsiniz. Devre voltajı 12 volttur.
Devrede 4017 onlu sayıcı entegresi ve 4001 NOR kapılı entegresi kullanılmıştır. Çıkış ayaklarına jampır için uçlar konularak frekans bölücü olarak düzenlenmiştir. Girişe uygulanan clock sinyali, entegre uçlarındaki herhangi bir jampırın takılması ile devrenin çıkış ucunda o değere bölünür.
Aküler, herhangi bir güç kaynağı ile belli koşullar altında elektrik enerjisini depolayan ve bu enerji kullanıldığında depolu enerjisi tükenen ve yine doldurulabilen kimyasal yapılı elemanlardır. Akülerin doldurulması için toplam gücünün 10'da biri değerinde beslenmeleri gerekmektedir.
Bu devre kararlı 1 Hz frekansa her ihtiyaç duyduğumda kullandığım osilatör devresidir. Devrede tek entegre kullanılması ve karmaşık olmaması dolayısıyla her tür devre tasarımına uyarlanabilir. Şemada 4521 entegresinin diğer çıkışlarında bulunan frekanslarda gösterilmiştir
Programlanabilir sayıcılar, tayin edilmiş aralıkta sayım yaparlar. Pek çok kullanım alanları bulunmaktadır. Yapılacak devrede, zaman ve zaman sonunda bir iş yapılacaksa bu devreden faydalanılabilir.
Vericideki mikrofona komut verdikçe küçük kol saati lambası yanar ve LDR vasıtasıyla LED'leri sırayla yakabiliriz. Veya LED'siz verimi gerekli yerlerde kullanabiliriz. Transistörleri kullanacağımız devreye uygun seçmemiz gerekmektedir. Bu devre, önemli ve hassasiyet gerektiren işlerde kullanılacak kadar verimli değildir.
555 osilatör entegresi ile devre tasarlanmıştır. Devrede frekansı belirleyen kondansatördür. Kondansatör değeri değiştirilerek frekans değişimi de sağlanabilir. 10uF kondansatör değeri çıkışta 1Hz lik frekansı elde etmemizi sağlar.
Bu devre, buton kontrolu ile ileriye doğru sayma işlemine ihtiyaç duyulan yerlerde kullanmak amacıyla tasarlanmıştır. Mesela, bilardo masasında kullanılan sayıcılar gibi. Dijital entegrelerle gerçekleştirilebilecek, geriye doğru saymaya ihityaç olmayan yerlerde kullanılabilecek en basit devreler arasında sayılabilir
LDR’nin üzerine ışık düştüğü zaman T1 transistörü iletime geçer. T1 transistörünün iletime geçmesi T2 transistörünün beyz gerilimini şase gerilimine yaklaştıracağından T2 transistörü kesimde kalır ve röle ve buna bağlı olarak lamba yanmaz.
Ledli flaşörler genellikle oyuncaklarda veya süs eşyalarında kullanılırlar. Çalışırken görüntüsü, ledin birisi yanarken diğeri söner ve bu işlem sürekli devam eder gider. Devre 9 volt ile çalışmaktadır. Ben 5 volt ile de denedim çalışıyor.
10 kanal yürüyen ışık devresinin çıkışına transistör yerine tristör eklersek sırayla kilitlenmeli olarak devreyi çalıştırabiliriz. Son çıkıştan resetleme yapmak lazım (ama nasıl?) Denemek lazım. Kare led kullanılırsa üzerine harf yazılabilir.
“74192 entegresi kullanılarak yapılan ileri geri sayıcı devresi”
İleri geri sayıcı devresinde en önemli malzeme 74192 entegresidir. Bu entegre ileri geri sayma işlevini gerçekleştirir.
Elekronik Rulet devresinde 2 adet 4017 entegresi ile 5 adet led bar kullandım. Ledbar 10 adet ledin bir araya getirilmiş hali. Yerden tasarruf için ledbarı kullanmayı tercih ettim. Aynı led gibi + ve – uçları var.
Dijital Saat04.09.2006
“Kendinize Ait Dijital Saat Yapmaya Ne Dersiniz”
Adaptör çabuk ısınan değil, geç ısınan olmalı.
Devre denenmiştir.
Sayfalar:< .. 12345 .. >
İçerik Yan Blok
Konular
Tasarım: Teknimer Teknoloji
Yukarı