Teknik Bilgiler Merkezi
www.teknomerkez.com
Ayarlı Flaşör Devresi
26.10.2009

Bu devre, kararsız flip-flop'tur. Devrede kullanılan ledlerin yanıp sönme hızı öncelikle RV1 trimpotu (ayarlı direnci) başta olmak üzere C1, C2, R2 ve R3 parçalarının değerlerine bağlı olduğundan bu değerlerde oynama yaparak hız ayarlanabilir. Buradaki devremizde ledler biraz hızlı yanmakta ve sönmektedir. Hızı yavaşlatmak için özellikle C2 ve C3 kondansatörlerinin değerini büyütmek gerekmektedir. Beslemesi 5 Volttur. Devre ihtiyac gereği SMD parçalar kullanılacak şekilde tasarlanmıştır. Baskı devre KiCad programı ile hazırlanmıştır. Devre "Ledle Yapılan Flaşör Devresi" başlıklı çalışmanın benzeridir.

Devre şeması

Malzeme Listesi:
Q1, Q2: BC547 smd
D1, D2: Kırmızı LED 5mm
C1, C2: 1uF 35V smd tantal kondansatör
R1, R4: 470 Ohm smd direnç
R2, R3: 10KOhm smd direnç
RV1: 100K trimpot
P1: Devrenin voltaj girişi

Kaynak Dosyalar:

Devrenin KiCad ile hazırlanan kaynak dosyasını indirmek için tıklayınız

Baskı devre çizimi

Hazırlanmış baskı devre

Montajı yapılmış baskı devrenin üst görünümü

Montajı yapılmış baskı devrenin alt görünümü

Montajı yapılmış baskı devrenin çalışma görünümü

Devrenin çalışması vidyosu


Ayarlı Flaşör Devresi
26.10.2009
<< ÖncekiSonraki >>
Siteyi 10 kişi inceliyor. IP adresiniz: 54.159.240.109
Başta elektronik, bilgisayar ve elektrik olmak üzere tüm teknik konuları kapsayan sitemiz, özgün içerikli yazılarınızı yayınlamayı hedeflemektedir. Yazılarınızı info@teknomerkez.net adresine gönderebilirsiniz
UYARI! Sitemiz bilgilendirme amaçlı olup yazı gönderen kişilerin görüşlerini yansıtır. Sitemizde bulunan bilgiler, dökümanlar eğitim amaçlıdır. Bilgilerin uygulanması ne emir ne de tavsiye edilmiş değildir. Uygulamalardan oluşabilecek zarar ve hasarlar tamamen uygulayıcıya aittir, sitemiz ve yazarlar sorumlu değildir.
Kaynak ve yazar belirtilmek şartıyla alıntı yapılabilir. İçeriği forumlarda ya da kendi sitenizde kullanırken, alıntının en altında konunun orijinaline link vermeyi unutmayınız.
| Ana Sayfa | Duyurular | Hakkımızda | Sorumsuzluk | İletişim | RSS | Yukarı |