Teknik Bilgiler Merkezi
www.teknomerkez.com

Uygulamalar > Test, Ölçüm, Kontrol Devreleri

1. sayfadasınız

Pek çok elektronikçi arıza bulmada 'multimetre' kullanmaktadır. Multimetreler arıza bulmak için değil, gerilim, akım ve elektronik malzemelerin teker, teker değerlerini ölçmek için geliştirilmiştir. Fakat kart üzerindeki elektronik malzemeler birbiri ile etkileştiği için multimetre ile arıza tespit etmek zor ve yanıltıcı olabilir...

Metal dedektörümüz 10 cm den bir çiviyi algılayabiliyor. Sakın öyle profesyonel bir cihazmış gibi algılanmasın. Sadece sizlere fikir verebilir amacıyla meraklı arkadaşlar için yayınladım.

Bilindiği gibi her türlü LCD monitör, TV ve çeşitli göstergelerde ekranların parlaklığını LCD plakanın arka tarafına yerleştirilmiş olan ve ışığı ayarlanabilen florasan esaslı aydınlatmalarla yapılmaktadır. Bu aydınlatma yönteminde ışık şiddeti açısından ayarlamayı sağlayan ve florasan için gerekli gerilimi üreten invertörler kullanılmaktadır. Bu invertörler bilgisayar ana kartından yönetilerek ışık şiddeti ayarı yapılmaktadır. Bu çalışmamın amacı ise; invertörü anakarta bağlamadan çalıştırabilmek ve bu şekilde ışık şiddeti ayarını yapabilmektir. Diğer bir ifade ile invertör için bir test devresi tasarlamaktır. Bu düşünce ile geliştirdiğim bu devre, mükemmel olmamakla birlikte yaptığım denemelerde benim açımdan yeterliliğini kanıtlamıştır.

Televizyon ve uydu alıcılar gibi cihazlarda uzaktan kumandalar vazgeçilmez olarak kullanılmaktadır. Uzaktan kumanda aletlerini test etmeyi amaçlayan bu devre, öncelikle kutuya montaj edileceği düşüncesiyle hazırlanmıştır.

Bu devre su depolarının yada kuyuların su seviye kontrolünü yapmaktadır.

Devre odalardan çaycı veya müstahdemi çağırmak amaçlı yapılmıştır. Oda içerisindeki kişinin çağrı butonuna basmasıyla gerekli uçlarının bağlandığı 7 segment displayı yakarak çaycı veya müstahdem ilgili odanın kedini çağırdığını bilir. Çaycı veya müstahdem dışarda olabildiği varsayıldığında çağrı yapan odanın ilgili numarası yanık kalır. Rst butonuna basılarak bir dahaki çağrıya hazırlanır.

Röleli LDR devresi. Şema ve baskıdevre dosyaları ile

Pil durum göstergesi baskı devresi. Kendim hazırladım, başkaları da kullansın

Güvenlik kameralarından gelen video ve audio sinyallerinin tek monitörde izlenmesini sağlamak. Bu devrede iki kamera ve bir monitör kullanılacak.

74C926 entegre devreli bu frekansmetre devresi, düşük frekansları ölçmesi amacıyla tasarlanmıştır. Şebeke voltajını, 220 Voltun frekansının ölçülmesi amaçlanarak tasarlanmış ve uzunca süre kullanılmıştır.

Enfraruj alıcı/vericilerle hepimizin bir yerlerde tanışıklığı olmuştur. Sizlerle paylaşmak istediğim devreyi, bir müşterimin isteği üzerine geliştirdim ve arşivimde yer aldı.

Aşağıdaki devre butona basıldığında ve buton bırakıldığında darbe (pals) üretmektedir. Böylece Butonla yapılan tek işlemden iki darbe üretilmiş olur.

http://www.teknomerkez.net/cevap.php?c=316 adresine Fırat Deveci arkadaşımız "pilin bitmeye yakın kırmızı ışık yanan, pil dolu iken ise yeşil lamba yanan bir devre yapmak istiyorum" şeklinde bir soru sormuştu. Orada bahsettiği devre şeması bana bir fikir verdi ve bir "pil durum göstergesi" devresi yapmaya karar verdim.

Devre 12 voltluk akülerin sarjı için hazırlanmıştır. Alt sınır 11 volta, üst sınır ise 14 volt olarak ayarlanmalıdır. Alt ve üst sınırlar müsade edilebilen kullanma aralığıdır. Siz kendi ihtiyacınıza veya düşüncenize göre ayarlama yapabilirsiniz.

R2600 serisi sistem analizörler 400 kHz-999.9999 Mhz arası telsiz haberleşme cihazlarının servisinde kullanılmak üzere tasarlanmış cihazlardır.

Bu yazıda R2600 Serisi Sistem Analizör kullanarak çok genel telsiz testlerinden bazılarını yapmak üzere tipik test düzenekleri anlatılmaktadır.

12
Siteyi 7 kişi inceliyor. IP adresiniz: 50.16.119.243
Başta elektronik, bilgisayar ve elektrik olmak üzere tüm teknik konuları kapsayan sitemiz, özgün içerikli yazılarınızı yayınlamayı hedeflemektedir. Yazılarınızı info@teknomerkez.net adresine gönderebilirsiniz
UYARI! Sitemiz bilgilendirme amaçlı olup yazı gönderen kişilerin görüşlerini yansıtır. Sitemizde bulunan bilgiler, dökümanlar eğitim amaçlıdır. Bilgilerin uygulanması ne emir ne de tavsiye edilmiş değildir. Uygulamalardan oluşabilecek zarar ve hasarlar tamamen uygulayıcıya aittir, sitemiz ve yazarlar sorumlu değildir.
Kaynak ve yazar belirtilmek şartıyla alıntı yapılabilir. İçeriği forumlarda ya da kendi sitenizde kullanırken, alıntının en altında konunun orijinaline link vermeyi unutmayınız.
| Ana Sayfa | Duyurular | Hakkımızda | Sorumsuzluk | İletişim | RSS | Yukarı |