Teknomerkez
TR EN ES
Konular

Eğitimler

Bu yazımda sizlere programlamanın temel parçacıklarını anlatacağım. Bütün programlama dillerinde ortak kullanılan parçaları üçe ayırabiliriz. Değişkenler, koşullar ve döngüler. Bunlara "ifade" diyorlar.
Mehmet Yılmaz 24.09.2023
Yazılım Temel Eğitimi serisi ile yapmak istediğimiz, herhangi bir yazılım (programlama) diline bağlı olmadan "bilgisayar" dediğimiz aygıtın donanımsal yönünü öne çıkararak bir anlatım yapmaktır.
Mehmet Yılmaz 23.09.2023
Eğer bu makaleyi buldunuz ve okuyorsanız yüksek ihtimalle siz de aynı sorundan müzdaripsiniz. C ile bir alıştırma veya uygulama yapıyorsunuz, klavyeden birkaç kez karakter veya string okumanız gerekiyor, aa, bir bakıyorsunuz ki arada bazı girişleri okuyamamışsınız, değişkenlerinizde yalnızca istenmeyen bir (carriage return - satır başı) karakteri var. Ne olacak şimdi?
İsmail Sahillioğlu 10.04.2022
Mobil uygulamalar geliştirirken bazı durumlarda kullanıcıya değişen düzey değerlerini uygulamamıza özel görseller kullanarak sunmamız gerekebilir. Bu, bir sürecin ilerleme düzeyi, bir pilin doluluğu, şebeke, wifi veya bluetooth gibi bir radyo sinyalinin gücü olabilir. Elbette bunu yapmanın birden çok yöntemi olabilir. Fakat burada gerçekleyeceğimiz yöntem Android ekosisteminin doğal gücünden yararlandığı için...
İsmail Sahillioğlu 18.04.2021
Bluetooth Açma, Kapatma, Durum Bilgisi Alma
Bluetooth programlamanın giriş yazısında kısa bir önbilgi vermiştik. Birinci bölüm olan bu bölümde bluetooth uygulama projemizi oluşturup ilk işlemleri gerçekleyeceğiz.
İlk işlemlerimiz:
1- Bluetooth donanımını etkinleştirme
2- Bluetooth donanımını etkisizleştirme
3- Bluetooth donanımının durumunu BroadcastReceiver kullanarak alma olacaktır.
İsmail Sahillioğlu 18.08.2020
Herkese merhaba, sayısını bilmediğim Java ile Android Bluetooth Programlama eğitim serisine başladım. Eğitim sayısının ucunu açık bıraktım ki; Android aygıtlarda bluetooth ile eğlenebildiğimiz kadar eğlenip konunun derinliklerine inelim. Bu seri basit bluetooth kontrol işlemlerinden başlayıp orta seviye bir bluetooth uygulamasına kadar gidebilir. 
İsmail Sahillioğlu 17.08.2020
Arkadaşlar bu yazımda size HTML'nin Niteliklerini anlatacağım:
HTML etiketleri parametrelere sahip olabilir. Parametreler, HTML öğelerine, ek özellikler eklenmesini sağlar.
Parametreler daima isim/değer çiftleri arasında gelir: name="value".
Parametreler daima başlangıç etiketi içerisinde belirtilir.
Ulvi Asil Yılmaz 28.07.2019
Etiketlerin Yazım Biçimi
Özelliksiz Etiket
Sıkça Kullanılan Etiketler

Ulvi Asil Yılmaz 10.03.2019
HTML Nedir?
HTML'nin Tarihçesi
HTML Yapısı
Etiket Yapısı
Ulvi Asil Yılmaz 03.03.2019
Bu yazımızda iPhpne ve iPad için "Xcode" ile iOs uygulaması geliştirmeye başlayacağız. Xcode kurulumunuzun tamam olduğunu var sayıyoruz ve başlıyoruz.
Mehmet Yılmaz 25.07.2017
Bu yazımızda "Android Studio" ile android uygulaması geliştirmeye başlayacağız. Android Studio kurulumunuzun tamam olduğunu var sayıyoruz ve başlıyoruz.
Mehmet Yılmaz 24.07.2017